Sitemap

Chillweek.com

Zkrátka kraťas

  • , ,
Zkrátka kraťas -
   The event has not been updated
Nejlepší krátké animované filmy ve střední Evropě aneb animace není jen pro děti…

Výběr nejzajímavějších současných krátkých animovaných filmů nadějných mladých filmařů ze zemí střední a východní Evropy zahrnuje abstraktní experiment i černou komedii Happy End z užšího výběru na Oscara.

OBSAH:
1/ Země kovbojů (Kovbojsko, Cowboy Land)
Slovensko 2015, 5 minut, černobílý kreslený film
Režie: Dávid Štumpf
Vtipná a svižná černobílá groteska variuje typicky westernové prvky. Podle pravidel Divokého Západu musí být každý zloděj potrestán. Ale když slepice rozklová zeď vězení a šerifovi se pokazí kůň, není tu nikdo, kdo by zabránil porušování zákona.

2/ Ploty (Płoty, angl. Fences)
Polsko 2015, 7 minut, černobílý kreslený film
Režie: Natalia Krawczuk
Ptáček v kleci, batole v ohrádce, psi štěkající na sebe přes plot. Náš život se skládá z různých plotů a ohraničení. Někdo zátarasy překračuje, jiný si je kolem sebe staví. Film se zamýšlí nad různými podobami hranic a plotů v našem každodenním životě. Jednoduchý styl černobílé kresby je schopen s nadsázkou reflektovat složité společensko-politické téma hranic, ať už těch skutečných, nebo pomyslných, které omezují vnímání a svobodu člověka.

3/ Kompozice (angl. Composition)
Slovinsko 2015, 4 minuty, bezkamerová animace
Režie Mitja Manček
Experimentální animace, kterou tvoří čáry vyryté do filmového pásu, jsou pokusem vytvořit co nejužší sepětí zvuku a obrazu filmu. Obě stopy: obrazová i zvuková – jsou totiž tvořeny stejnými čarami. Ve filmu tak slyšíme obraz a vidíme zvuk.
Kompozice získala řadu ocenění, například na pařížském festivalu PIAFF.

4/ Řeky (Rzeki, angl. Rivers)
Polsko, 2014, 3 minuty, loutkový film
Režie: Daria Kopiec
Loutkový film inspirovaný stejnojmennou básní polského nositele Nobelovy ceny Czesława Miłosze je poetickou úvahou nad plynutím času lidského života od narození až k smrti. Svět, v němž řeka jsou dlaně, země je žena a déšť jsou slzy.

5/ Za hranicí (Beyond)
Maďarsko, 2015, 10 minut, stop-motion film, kombinovaná technika (loutky, pixilace, puppetoons)
Scénář, režie: Milán Kopasz
O černých dírách ve vesmíru víme málo. Ale o černých dírách u nás na Zemi víme ještě méně. Symbolický film Milána Kopasze se je snaží objevovat a zachycuje tak několik bizarních postav a situací, které mají zvláštní přitažlivost. Film kombinuje loutky, pixilaci, malbu na obličej a upravuje je v počítači.

6/ Mozaika, valčík splínu (Mozaika, walc śledziony, angl. Mosaic, the waltz of spleen) Polsko 2015, 4 minuty, barevný kreslený film
Námět, animace, režie: Andrea Guizar
Devět postav v devíti stejných, uzavřených místnostech tančí podivný „valčík splínu“. Chvíle stability, chvíle nachýlení či pádu. Jako by pluli po neklidném moři. Postavy působí jako nádoby, v nichž se přelévají různé nálady jako tekutiny. Andrea Guizar vytvořila devět oživlých obrazů, které tvoří mozaiku lability lidských nálad.

7/ Vlčí hrátky (Vučje igre, angl. Wolf games)
Chorvatsko, 2015, 5 minut, 16+, barevný kreslený film
Scénář, střih, animace, kamera, režie: Jelena Oroz
Kreslený snímek vypráví o složitých a rozporuplných rodinných vztazích, přenesených do svérázného světa divokých zvířat. Tři vlčata čekají na svého otce-živitele a rostoucí hlad v nich vyvolává různé představy. Ty synovské jsou vůči otci agresivní, což může vyjadřovat podvědomou touhu vzepřít se autoritě, zatímco malá vlčice hledá u otce ochranitelskou náruč i náhradu za chybějící matku. Snímek sugestivně zachycuje pocity dětské opuštěnosti, strachu i závislosti dětí na dospělých.

8/ Divné zvuky (A nyalintás nesze, angl. The Noise of Licking)
Maďarsko 2015, 9 minut, kreslená digitální animace
Scénář, animace, režie: Nadja Andrasev
Ženu se zvláštní zálibou v exotických rostlinách neustále pozoruje sousedčin kocour. Jakmile kocour zmizí, žena své perverzní záliby zanechá. Na jaře ji však navštíví podivný muž. Kreslený film je inspirovaný absurdní povídkou Odpuštění (Forgiveness) maďarského spisovatele Adáma Bodora pojednávající o temných stránkách člověka.

9/ Pohádka (Mese, angl. Tale)
Maďarsko 2014, 8 minut, kreslený film
Režie Attila Bertóti
Pohádka o královně, zloději, kováři, hasiči i koni. Malý Váňa začne vyprávět své pohádky, ale Lenočka ho vždy přeruší s tím, že takovou pohádku už slyšela. A začne ji vyprávět sama. Nevymýšlí si náhodou? A co když má pravdu? Kreslený snímek vznikl na motivy povídky Pohádka (Skazka) ruského spisovatele Daniila Charmse a je plný dětské fantazie i absurdního humoru.

10/ Čím víc vím (The More I Know)
Česká republika 2015, 8 minut, barevný, kreslený film
Scénář, režie: Marek Náprstek
Výtvarně nápaditý snímek plný absurdit je příběhem muže, který se chystá zemřít a ohlíží se za svým životem. Procházíme jeho vzpomínkami, kdy se opakovaně ptá po smyslu věcí, který mu ale čím dál tím víc uniká. Co se snaží říct?

11/ Happy End
Česká republika 2015, 6 minut, černobílý kreslený film
Scénář, režie: Jan Saska
Černá komedie se šťastným koncem o nebožtíkovi, kuřákovi, traktoristovi a opilých myslivcích vypráví příběh svižně a navíc pozpátku. Černobílý vypointovaný film poukazuje na některé stereotypy české povahy.

Zkrátka kraťas. 2017-10-22 19:00:00 - .
Attending: 10 (men: 100%, women: 0%)
View this event on Facebook!  Click here
ATTENDING:

Event participants

10 ATTENDING

States
Contact | Copyright | Terms of Service | Privacy Policy