Sitemap

Chillweek.com

Program Fiducia říjen 2016

  • , ,
Program Fiducia říjen 2016 -
   The event has not been updated
Milí přátelé, níže naleznete jak stručný, tak podrobný program klubu Fiducia na říjen.Budeme se těšit na setkání s vámi.

Program stručně:

5.10. ve 12, 13, 14 a 15:00 Třicet minut s Václavem Havlem - Krátké pásmo audio záznamů z minulosti i současnosti - Václav Havel politik, filozof, člověk. Pořádáme ve spolupráci se spolkem MOST ProTibet.

5.10. v 17:00 Slavnostní odhalení Lavičky Ferdinanda Vaňka u příležitosti oslavy nedožitých osmdesátin Václava Havla, českého dramatika a prezidenta. Sraz v 17:00 před heřmanickou věznicí. Akci pořádá Antikvariát a klub Fiducia, okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, Věznice Heřmanice a spolek PANT.Po akci se přesuneme do Absintového klubu LES, kde bude oslava ve 20 hodin pokračovat speciální literární Pasekou.

7. 10. v 17.00 Poetický atentát ve Všehrdově sadu. Sraz účastníků je v 17.00 hodin u slezskoostravské secesní vodárenské věže.

13. 10. v 18.00 Vladimíra Židková – Les, vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.
13. 10. v 18.30 Čtenářský klub, tentokrát věnovaný knize Osamělost prvočísel italského spisovatele Paola Giordana

17. 10. v 18.00 Filip Dvořák – vernisáž výstavy v Galerii Dole.

19.–20. 10. od 17.00 ProtimluvFest ve Fiducii
Program Protimluvfestu ve Fiducii:

19. 10. v 17.00 Petr Borkovec

19.00 Mýty a tvorba – Jáchym Topol, Leszek Engelking

21.00 Život v ghettu – Víťo Staviarský, uvádí Oskar Mainx

20. 10. v 17.00 Milostná haiku, Slovinsko: Primož Repar, uvádí překladatel Aleš Kozár

23. 10. v 10.00 Ateliér pro děti a jejich rodiče

25. 10. v 18.00 Tábor Hanke – moderovaná diskuse

-------------------------------------------------

PROGRAM PODROBNĚ:

5.10. ve 12, 13, 14 a 15:00 Třicet minut s Václavem Havlem

Krátké pásmo audio záznamů z minulosti i současnosti - Václav Havel politik, filozof, člověk. Pořádáme ve spolupráci se spolkem MOST ProTibet.

----------------------------------

5.10. v 17:00 Slavnostní odhalení Lavičky Ferdinanda Vaňka u příležitosti oslavy nedožitých osmdesátin Václava Havla, českého dramatika a prezidenta.

Sraz v 17:00 před heřmanickou věznicí.Dramatik Václav Havel, který se stal v roce 1990 prvním porevolučním prezidentem, strávil za komunismu kvůli svým postojům ve vězení několik let. Jeden rok prožil i ve věznici v Ostravě-Heřmanicích, kam nastoupil 7. ledna 1980. V červenci 1981 pak byl kvůli zdravotnímu stavu převezen do věznice Bory. V heřmanické věznici byli za své protikomunistické postoje zavřeni také Václav Benda a Jiří Dientsbier.

V říjnu 1989, těsně před sametovou revolucí, vyšel v komunistickém Rudém právu dnes již legendární inzerát, ve kterém je blahopřáno Ferdinandu Vaňkovi k narozeninám - u inzerátu byla zveřejněna fotka Václava Havla, který byl v té době zakázanou personou. Znalcům jeho díla bylo i bez fotografie jasné, že jde o přání Havlovi, který postavu Ferdinanda Vaňka používal v divadelních hrách jako své alter ego.Nedožité osmdesáté narozeniny Václava Havla oslavíme před heřmanickou věznicí, kde odhalíme Lavičku Ferdinanda Vaňka a naučnou cedulku.

Úryvky z Dopisů Olze, jejichž část Havel věnoval právě pobytu v heřmanické věznici, budou číst básník Petr Hruška a jeho bratr, literární vědec Pavel Hruška.

Úvodní slovo pronese historik umění Martin Strakoš.

Na Lavičce Ferdinanda Vaňka bude symbolicky na háček zavěšena igelitová taška s věcmi, které Václavu Havlovi do vězení zasílala paní Olga v balíčcích a který bude pravidelně u příležitosti jeho dalších narozenin obnovován: 5 linkovaných sešitů + propisovací tužka + náplně + vitamíny + čaj + zubní pasta + kartáček na zuby + cigarety + kalendářík na aktuální rok + pár teplých ponožek + zrcátko.

Za ochotu a pomoc při výrobě lavičky děkujeme heřmanickým vězňům a zaměstnancům věznice.

Akci pořádá Antikvariát a klub Fiducia, okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, Věznice Heřmanice a spolek PANT.

Po akci se přesuneme do Absintového klubu LES, kde bude oslava ve 20 hodin pokračovat speciální literární Pasekou.-----------------------------
7. 10. v 17.00 Poetický atentát ve Všehrdově sadu

Antikvariát a klub Fiducia s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu pořádají dne 7. října 2016 další z řady „poetických atentátů“. Tentokrát se uskuteční v místě zvaném Všehrdův sad, zeleném ostrůvku nacházejícím se mezi vlnami šedivých silnic a betonových estakád, kde pěšiny ústí do ztracena a kde příliš velký rozběh končívá nárazem do smutné zdi… V této oáze si pod padajícími kaštany připomeneme život a dílo významného českého spisovatele doby humanismu a právníka evropského formátu – Viktorína Kornela ze Všehrd, po němž je tento útěšný parčík pojmenován. A kde je právo, tam bývají i mříže, a tudíž dojde i na Ivana Olbrachta, neb v daných končinách stávala kdysi též okresní věznice, v níž byl tento tvůrce před devadesáti lety vězněn…

Poetický atentát završíme piknikem, jehož dominantou se stanou speciality „co dům dal“, párky na grilu, čaj, káva, případně i pivo (točené z nedaleké restaurace U Dvořáčků, lahvové ze supermarketu Penny).

Všehrdův sad se nalézá poblíž trolejbusové zastávky Jaklovecká či autobusové zastávky linky č. 22. Sraz účastníků je v 17.00 hodin u slezskoostravské secesní vodárenské věže (a bývalé vyhlídkové restaurace, ve které hosty – snad pouze dočasně – vystřídaly anténní vysílače) nacházející se v ulici Nejedlého za bytovým komplexem Atrium.„…v krátkém čase všemu konec bude učiněn, aniž na zemi českú bude potřebie Turkóv nebo cizozemcóv, jestli že domácí zlé v jiskře a v počátku udušeno nebude…“

(Všehrd)---------------------------------


13. 10. v 18.00 Vladimíra Židková – Les, vernisáž výstavy ve Fotografické galerii FiduciaVýstava potrvá do 4. 11. 2016.

Vladimíra Židková (1990) je studentkou Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, kde studuje magisterský program. Žije v Praze, živí se částečně fotografií a částečně jako provozní kavárny. V její fotografické tvorbě se pravidelně střídá touha po zaznamenání skutečnosti pro budoucnost a vytváření jakési paralelní paměti v podobě fotografií (soubory: Babička 2011, Tom 2013, Gabi 2015–2016) s touhou po zcela výtvarně pojatých souborech (Viděny na každém kroku 2011, Do kořenů stromů se schoulím 2012, Les 2014–2016). Nejraději má fotografii neinscenovanou, zachycenou v přirozeném okamžiku, ukazující buďto prchavý moment, který se v mžiku zase mění, anebo nalezené zátiší. Fascinují ji ale také momenty děsivé, mysteriózní, se svou specifickou atmosférou, za kterou je pro ni skryto dobrodružství. Atmosféra temna a světla, vytvářející rovnováhu, je přirozenost, kterou se snaží zaznamenat.

„Soubor Les je založen na představách lidí o lese jako o temném místě plném zla, který vypadá trochu jako krajina v pohádkách bratří Grimmů nebo jako temný hvozd v Pánovi prstenů. Můj les skrývá spoustu tajemného, ale také naivně pohádkového. Je to velké dobrodružství, a ta já miluji. Pomocí světla a tmy umocňuji atmosféru temného lesa. Pro mne je les místem, na kterém se cítím bezpečněji než jinde. Je to má meditační zahrada, do které se pravidelně vracím. “

Z textu V. Židkové------------------------------------

13. 10. v 18.30 Čtenářský klub, tentokrát věnovaný knize Osamělost prvočísel italského spisovatele Paola Giordana

Večerem provází literární kritička Iva Málková.--------------------------------------------

17. 10. v 18.00 Filip Dvořák – vernisáž výstavy v Galerii Dole.

Kurátorem výstavy je Martin Dostál.

Nejzřetelněji se na veřejnosti představuje Filip Dvořák jako malíř, vytváří ale také kresby, objekty, instalace a videoperformance. Tento nedávný absolvent malířského ateliéru Jiřího Černického a Marka Meduny na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové pojímá umění jako svého druhu poetickou intervenci, ve které se mimo jiné vyrovnává s dědictvím modernismu a s uměním jako takovým. Výstava potrvá do 25. 11. 2016.----------------------------------
19.–20. 10. od 17.00 ProtimluvFest ve Fiducii

Tématem jubilejního desátého ročníku ostravského ProtimluvFestu jsou tentokrát mýty a tvorba. Přehlídka se odehraje na třech místech a uvede ve třech dnech celkem 17 autorů a dvě hudební uskupení. Festival ve středu 19. října v 17.00 zahájí básník Petr Borkovec v prostorách Antikvariátu a klubu Fiducia. Od 19 hodin ve Fiducii vystoupí známý český prozaik a básník Jáchym Topol a překladatel a literární vědec Leszek Engelking, který zároveň pokřtí svou sbírku Muzeum dětství a jiné básně, jež vyšla v září pod hlavičkou Protimluvu. Výbor veršů je výjimečný v tom, že je sestaven z překladů z pozůstalosti českého polonisty Václava Buriana, od jehož předčasné smrti uplynou 9. října dva roky. V průběhu večera představíme i slovenskou prózu, čtení Víťa Staviarského z nové knihy Rinaldiho cesta, jejíž ukázky vyšly v letošním jarním čísle revue Protimluv, se ponese ve znamení tématu „Život v ghettu“. Následující den, ve čtvrtek 20. října, proběhne v 17 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia čtení slovinského básníka, filozofa a organizátora literárního života Primože Repara ze sbírky Alchymie srdečního pulsu. Jeho tvorbu přiblíží překladatel Aleš Kozár.

Program pak bude pokračovat v Domě umění.

Celý program festivalu najdete na:

http://protimluv.net/10-rocnik-protimluvfestu-ve-znameni-tematu-myty-a-tvorba/

Program Protimluvfestu ve Fiducii:

19. 10. v 17.00 Petr Borkovec

19.00 Mýty a tvorba – Jáchym Topol, Leszek Engelking

21.00 Život v ghettu – Víťo Staviarský, uvádí Oskar Mainx

20. 10. v 17.00 Milostná haiku, Slovinsko: Primož Repar, uvádí překladatel Aleš Kozár

-----------------------------
23. 10. v 10.00 Ateliér pro děti a jejich rodiče

Ateliér vedou výtvarníci Marcela Lysáčková a Max Lysáček.


----------------------------------

25. 10. v 18.00 Tábor Hanke – moderovaná diskuse

Hostem debaty bude mimo jiné Jiří Padevět, který v roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou.

Večer moderuje Libor Magdoň.


—————————————
Akce Antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Nadace české architektury, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, Portaflex

Program Fiducia říjen 2016. 2016-10-31 09:00:00 - .
Attending: 10 (men: 100%, women: 0%)
View this event on Facebook!  Click here
ATTENDING:

Event participants

10 ATTENDING

States
Contact | Copyright | Terms of Service | Privacy Policy