Sitemap

Chillweek.com

 

Pokaz filmu dokumentalnego „Toksyczna skóra z Hazaribag”

  • , ,
Pokaz filmu dokumentalnego „Toksyczna skóra z Hazaribag” -
   The event has not been updated
Z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprasza na pokaz dokumentu „Toksyczna skóra z Hazaribag”, połączonego z dyskusją na temat sytuacji pracowników fabryk branży obuwniczej i skórzanej w Indiach oraz Chinach.

>> WSTĘP WOLNY! <<

Chiny i Indie to dwaj najwięksi producenci obuwia na świecie. Tamtejsze fabryki dostarczają buty do sklepów wielu znanych europejskich marek. Zatrudnieni w nich pracownicy często nie otrzymują pensji wystarczającej im na godne życie, pracują w nadgodzinach i w warunkach zagrażających ich zdrowiu. Utrudnia im się zakładanie związków zawodowych i walkę o swoje prawa.

Po pokazie odbędzie się spotkanie „Wyprodukowano w Azji, czyli skąd pochodzą nasze buty?” W spotkaniu po filmie wezmą udział:

- Aleksandra Jatczak - Katedra Mody ASP w Warszawie
- Elżbieta Lelek – założycielka marki PIÑANA BAG
- Katarzyna Chudyńska – Szuchnik z Muzeum Warszawskiej Pragi
- Alicja Wysocka – z Alfa Omegi
- Joanna Szabuńko - Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

Spotkanie poprowadzi Karolina Sulej, dziennikarka i redaktor mody i stylu zycia w magazynie „Wysokie Obcasy“.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jaką rolę w poprawie sytuacji w przemyśle skórzanym i obuwniczym mogą odegrać znane marki oraz co każdy z nas może zrobić, by pomóc. Będzie można również zapoznać się z alternatywnymi materiałami imitującymi skórę, bezpiecznymi dla środowiska i ludzi pracujących przy ich wytworzeniu.

KIEDY: 8 grudnia ( czwartek), godz. 19:00
GDZIE: Kino KC, ul. Nowy Świat 6/12, Warszawa

INFORMACJE O FILMIE:
„Toksyczna skóra w Hazaribag” reż. Eric de la Varène, Elise Darblay

Na obrzeżach Dhaki, stolicy Bangladeszu, znajduje się gigantyczny slums Hazaribag. Mieszka w nim około 500 tysięcy osób będących tanią siłą roboczą dla garbarni dostarczających skórzane wyroby do Europy. Warunki pracy w garbarni są niezmieniane od 30 lat, panują straszne warunki sanitarne. Na każdym etapie garbowania pracownicy mają styczność z niebezpiecznymi, często rakotwórczymi, środkami chemicznymi. Mimo iż Bangladesz podpisał Konwencję o prawach dziecka, dzieci zatrudniane są w Hazaribag bardzo często, gdyż stanowią najtańszą siłę roboczą. Slums na obrzeżach Dhaki jest na liście 30 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Mieszkańcy slumsów codziennie myją się i piorą swoje ubrania w zanieczyszczonej przez garbarnie rzece. To właśnie takim warunkom życia i pracy Europa zawdzięcza niskie ceny torebek, butów i ubrań ze skóry.

Więcej informacji dostarczą dwa najnowsze raporty Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie: „Wyprodukowano w Indiach” i „Wyprodukowano w Chinach” oparte na wywiadach z pracownikami. Raporty można będzie otrzymać w czasie wydarzenia lub pobrać ze strony www.ekonsument.pl

------------------------------------------------------------------------------------------
Raporty, pokaz filmu i dyskusja są częścią kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Kampania jest też współfinansowana w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 roku.

Pokaz filmu dokumentalnego „Toksyczna skóra z Hazaribag”. 2016-12-08 20:00:00 - .
Attending: 147 (men: 100%, women: 0%)
View this event on Facebook!  Click here
ATTENDING:

Event participants

147 ATTENDING

Be the first to add your blog post about

Add your blog post
States  |  Feedback
Copyright | Terms of Service | Privacy Policy