Sitemap

Chillweek.com

JFB 2017: Inner Spaces / Jesse van Ruller Trio

  • , ,
JFB 2017: Inner Spaces / Jesse van Ruller Trio -
   The event has not been updated
Inner Spaces (CZ, PL)
Štěpánka Balcarová - trubka, křídlovka, Luboš Soukup - saxofon, Grzegorz Maslowski - bicí, Vít Křišťan - piano, Max Mucha - kontrabas

Již třetím albem potěšila jazzofily česko-polská formace INNER SPACES! Po titulu „Light Year“, které bylo oceněno žánrovým Andělem v roce 2012, se objevila novinka pod příznačným názvem „Jarní / Vernal“. "Nechte se i vy unášet procítěným a vnitřně bohatým jazzem značky Inner Spaces. Navýsost potřebné zklidnění…" doporučuje v recenzi Jan Hocek z webu Jazzport.cz, v níž udělil desce 100% hodnocení.

Mladý mezinárodní kvintet invenčně propojuje jazz, worldmusic i klasickou hudbu. Kapela vznikla na Akademii múzických umění v Katovicích, kde její členové tehdy studovali. V kvintetu se sešli mladí hudebníci, kteří patří ve své generaci k současné špičce a vedle technické virtuozity nepostrádají invenci, otevřenost a chuť experimentovat. Vedle trumpetistky Štěpánky Balcarové, která kapelu založila, ji dále tvoří pianista Vít Křišťan, Poláci Max Mucha (basa) a Grzegorz Masłowski (bicí) a v Dánsku působící saxofonista Luboš Soukup. Dřívější inspiraci kvintetu především v kapelách z okruhu labelu ECM v poslední době doplnily vlivy hudby skandinávské, která je slyšitelná zejména ve volných improvizovaných pasážích a o motivy z hudby klasické a folklórní.

Jesse van Ruller Trio (NL)

Jesse van Ruller – kytara, Clemens van der Feen – baskytara, Martijn Vink – bicí

Holandský jazzový kytarista, skladatel a pedagog Jesse van Ruller pochází z Amsterdamu. V roce 1995 jako první Evropan získal prestižní Thelonious Monk Award a je s podivem, že se po tomto historickém úspěchu jeho kariéra neroztočila do intenzívních obrátek. Jeho bebopový fundament a zjevná nechuť se prát s konkurenčním prostředím v New Yorku jej dlouho řadila mezi skryté hudební poklady, v posledních letech se však doširoka otevírá všem žánrům a svoje služby propůjčuje kapelníkům nejrůznějších stylů. Bývá označován jako kytarový básník a nutno dodat, že po právu. Dokáže totiž skloubit lyrický přístup s intenzívním, má skvělý zvuk a umí vyprávět nádherně strukturované příběhy. Absolvoval s vyznamenáním konzervatoř Hilversum, kde studoval u holandské kytarové legendy Wima Overgaauwa. Vlivů však na něj působilo násobně víc. Jak sám v nejednom rozhovoru prozradil, „John Scofield je kytarista, jehož jsem vždycky poslouchal a nikdy mě nenudil. V určitých obdobích jsem se zabýval i hrou Pata Martina, George Bensona, Petera Bernsteina, Mikea Sterna, Pata Methenyho a Jima Halla, ale nikdy jsem je nekopíroval doslova.“ Inspirace z těch nejlepších zdrojů se prolnuly do van Rullerova originálního zvuku a přístupu k improvizaci. .

Kromě vlastní kapely Jesse van Ruller Trio je ceněný kytarista znám rovněž jako profesionální sideman. Hrál s mnoha velikány jazzu – nechybí mezi nimi Pat Metheny, Seamus Blake, George Duke, Toots Thielemans, Peter Erskine, Joe Lovano, Mike Stern, Philip Catherine, Roy Hargrove a Christian McBride. Pravidelně také samozřejmě hraje s nizozemskými kolegy, a i v jejich kapelách dává plný průchod své muzikantské duši.

Oficiální afterparty bude po skončení koncertu v Music Labu:
JFB 2017 #5 (Peter Palaj Quartet) https://www.facebook.com/events/272587483183434/
Více info na https://www.facebook.com/musiclabbrno/

JFB 2017: Inner Spaces / Jesse van Ruller Trio. 2017-04-06 20:30:00 - .
Attending: 10 (men: 100%, women: 0%)
View this event on Facebook!  Click here
ATTENDING:

Event participants

10 ATTENDING

States
Contact | Copyright | Terms of Service | Privacy Policy