Sitemap

Chillweek.com

Dernisáž výstavy Shell Game & KineDok v MeetFactory: Turismus!

  • Ke Sklárně 15, Prague, Czech republic
Dernisáž výstavy Shell Game & KineDok v MeetFactory: Turismus! - Prague
   The event has not been updated
--- for english scroll down ---

Další díl z cyklu projekcí autorských dokumentů z distribuce KineDok představí v Galerii MeetFactory snímek Turismus!, který bude doplněn o komentovanou prohlídku s kurátorkou výstavy Shell Game Luciou Gavulovou a jedním z autorů - Matejem Gavulou. Zároveň se jedná o dernisáž výstavy.

Program večera v Galerii MeetFactory:
19:00 | komentovaná prohlídka výstavy Shell Game - dernisáž výstavy
20:00 | projekce filmu Turismus!

Akce se koná v rámci projektu Dny Prahy 5 a vstupné je zdarma.

Turismus!, Chorvatsko 2016, Tonći Gaćina, 52 min, anglické titulky
Každé léto se populace měst a vesnic chorvatského pobřeží zdvojnásobí díky přílivu turistů z celého světa. V dnešní době je turismus nejdůležitějším průmyslovým odvětvím a v Chorvatsku snad i jediným. Napříč Jadranem se objevuje zdánlivě odnikud nespočet nových ubytovacích zařízení a zábavních center, které si dávají za cíl rozšířit možnosti vyžití turistů. Turismus! sleduje střípky příběhů odehrávajících se na chorvatském pobřeží - někteří místní loví ryby, jiní je připravují, další zatím baví hosty... Životní cyklus se točí stále dokola - identity, emoce a následky překračují hranice měst a regionů.
FILM JE V PŮVODNÍM ZNĚNÍ S ANGLICKÝMI TITULKY

//

Another part of the series of documentary screenings from the KineDok distribution will present a Croatian movie Tourism!. The screening in MeetFactory Gallery will be complemented with guided tour of the current exhibition Shell Game by the curator Lucia Gavulová and the artist Matej Gavula. It will be the last day of the exhibit at the same time

MeetFactory Gallery evening program:
7:00 pm | guided tour of the exhibition Shell Game - last day!
8 pm | Tourism! screening

Event is part of project Dny Prahy 5 and entrance is for free.

Tourism!, Croatia 2016, Tonći Gaćina, 52 min, Eng. Subtitles
Every summer towns and cities on the Croatian coast double their population through the influx of tourists from all over the world. Nowadays, tourism is the most important industry, and in Croatia it often seems to be the only one. Numerous events and facilities appear, at times seemingly out of nowhere, throughout the Adriatic with the aim of enriching our professed tourist offer. Tourism! traces the fragments of various stories along the Croatian coast. Some of the locals catch and farm fish, some prepare it, and some entertain the guests… The life cycle appears never to end; identities, emotions and results transcend towns and locations.
/ WITH ENGLISH SUBTITLES

Dernisáž výstavy Shell Game & KineDok v MeetFactory: Turismus!. 2017-02-19 20:00:00 - MeetFactory.
Attending: 11 (men: 100%, women: 0%)
View this event on Facebook!  Click here
ATTENDING:

Event participants

11 ATTENDING

States
Contact | Copyright | Terms of Service | Privacy Policy